Přejít na hlavní obsah

Bati Nature

Galerie

Warehouse building
Rack-clad building made of cantilever racks
Floor storage zone between the racks 

Alternativní konstrukce stěn

Francouzská společnost Bati-Nature zabývající se tesařskou výrobou/dřevěnými konstrukcemi/specializující se na výstavbu domů izolovaných slámou vytvořila pomocí speciálního regálového systému od společnosti OHRA nové kapacity pro skladování dřevěných materiálů i prefabrikovaných stěnových prvků. Dva konzolové regály o délce 24 metrů s integrovanými střešními nosníky tvoří stěny konstrukce připomínající halu. Mezi nimi zůstává zpevněný prostor široký asi 6 metrů pro skladování na podlaze. Na montáž speciálně upravené skladovací jednotky potřebovala společnost OHRA jen asi jeden a půl týdne.

Bati-Nature je výrobní družstvo (SCOP), které přemýšlí o světě stavebnictví jinak: Na jedné straně chce společnost s 20 zaměstnanci realizovat pohodlné a individuální bydlení a zároveň omezit dopad na životní prostředí během výstavby, užívání a demontáže budovy. Na druhou stranu jako družstvo vlastněné zaměstnanci kombinuje průmyslové výrobní postupy s vysokou mírou orientace na zaměstnance.

Také při plánování nového skladu se společnost Bati-Nature vydala vlastní cestou: Cílem bylo vytvořit další skladovací kapacity jak pro konstrukční dřevo, trámy a další dřevěné materiály, tak i prostor pro stěnové prvky vyrobené v dřevěné rámové konstrukci a izolované slámou, které jsou několik metrů široké a vysoké. Namísto výstavby klasické haly pro stěnové prvky a instalace samostatných regálů pro dřevěné materiály zkombinovala společnost obě řešení s pomocí společnosti OHRA.

Za tímto účelem společnost OHRA sestavila dvě řady konzolových regálů o délce 24 metrů. Konzoly i nohy regálů jsou orientovány směrem ven. Stojany regálů o výšce 5,51 m nesou také 3,2 m dlouhé střešní konzoly. Regály jsou uspořádány tak, aby mezi nimi vznikl zastřešený, přibližně 6 metrů široký podlahový úložný prostor. Díky nohám regálů, které směřují pouze ven, je možné po něm bez problémů pojíždět. Zde jsou umístěny prefabrikované stěnové prvky. Na vnějších stěnách tvoří 1,2 metru dlouhé konzoly s nosností 800 kilogramů tři (nebo s nohami regálů čtyři) rovněž zastřešené skladovací úrovně. Zde se nabízí prostor pro trámy a konstrukční dřevo.

Tato konstrukce s dobou montáže pouhých 1,5 týdne umožnila vytvořit nové skladovací kapacity mnohem rychleji, než by to bylo možné s běžnou skladovací halou.