Přejít na hlavní obsah

DORAS

Galerie

Nová logistická platforma pro obchodníka se stavebními materiály DORAS

Pro francouzského obchodníka se stavebními materiály DORAS se stal jeho distribuční klad příliš malým: Nová logistická platforma s 22 uličkami by měla nabídnout opět dostatek místa pro produkty jako dřevotřískové desky, lamináty a ostatní stavební materiály. Firma OHRA z městečka Kerpen u Kolína nad Rýnem postavila za pouhých 5 měsíců trvání projektu regálový systém, který svojí základní plochou 12.000 m² a výškou zaskladňování 8 metrů dosáhl dimenzí, se kterými se nejen ve Francii setkáte v této branži velmi vzácně.

Když Gaston Doras kupoval 1928 v Dijonu malé stavebniny, určitě netušil, že bude jeho příjmení za necelých 100 let synonymem pro největšího obchodníka se stavebními materiály ve východo-francouzském regionu. Obchodní síť DORAS dnes sjednocuje čtyři značky:

Doras disponuje jako obchodník se stavebními materiály s více než 50 pobočkami, které se nacházejí hlavně v Bourgogne Franche-Comté,

Locouti, se stará o půjčování vybavení a stavebních lešení,

Caréo se specializuje na práci s obklady a dlažbami, parketové podlahy a koupelny,

Ménéo zajišťuje dodávky a provádění truhlářských prací (okna, dveře, schodiště, portály...).

Řetězec DORAS zaměstnává dnes kolem 800 zaměstnanců a hospodařil v roce 2010 s obratem 208 miliónů Euro.

Neefektivní a příliš malý

Až do dubna 2011 byli jak zákazníci, tak i různé distribuční pobočky zásobovány produkty ze dřeva z platformy umístěné v areálu sídla firmy v Chenôve. Po rychlém růstu, kterým prošla DORAS v posledních letech, však narazila tato platforma na své hranice: umístěná ve staré budově s nízkými skladovými prostorami a nevhodným rozdělením prostoru, vybavená zařízením, které v průběhu let zastaralo, mohla jen těžko vyhovovat moderním požadavkům společnosti.

„Starý sklad už nemohl držet krok s vývojem naší společnosti“, vzpomíná Brigitte Biju-Duval, ředitelka, zodpovědná u DORAS za investice. „Kapacita skladu byla nedostatečná, zásobovací uličky byly ucpány stoupajícím objemem zboží a úzké skladovací prostory se mimoto ukázaly jako překážky.“

Velkoryse dimenzovaný

DORAS se rozhodla pro přestěhování do nového skladu: Pronajatá budova s plochou 12.000 m² nabízela výrazně víc místa než starý sklad. Nové logistické vybavení nabízelo i tu výhodu, že bylo pro obchod s dřevěnými materiály poskytnuto víc prostoru, tím, že zde byl vytvořen ještě dodatečný prostor pro dřevěné produkty, jako dřevotřískové desky, překližky nebo parkety.

Tak se počítalo při plánování projektu podle představ technického oddělení obchodníka se stavebními materiály na jedné straně s konzolovým regálem s 15 řadami s délkou 75 m a výškou 8 m na řadu ke skladování dlouhých materiálů s délkou až do 13 m a na druhé straně s dalšími 10 řadami s 8,5 m vysokými paletovými regály se stejnou délkou 75 m. Celkově se počítalo s 22 uličkami, z nichž mělo být 12 uliček provedeno jako konzolový regál s úzkými uličkami. Pro naskladňování a vyskladňování padlo rozhodnutí na 4-cestný vozík.

Dostatečně velký pro velké projekty

Se zabudováním regálového systému pověřila DORAS firmu OHRA Regalanlagen GmbH, sídlící v Kerpenu u Kolína nad Rýnem: Firma se specializuje na konstrukci skladových a regálových systémů, hlavně pro obchodníky se stavebninami a kovy a na dřevařský průmysl. Zvláště při projektování tohoto skladovacího záměru ocenili zodpovědní pracovníci firmy DORAS Know-how francouzského zástupce OHRA, který se mohl opřít o zkušenosti z podobných velkých projektů.

„Rozhodující pro volbu OHRA byla mimo jiného velikost našeho projektu“, říká Brigitte Biju-Duval. “Museli jsme vyloučit určité konkurenty, kteří nebyli schopní vyhovět naši potřebě na snížení zatížení o 10,5 t. K tomu musel dodavatel prokázat, že je schopen zvládnout projekt i ekonomicky, to znamená, zajistit odpovídajícím způsobem výkony uvedené v sešitě specifikací".

Ale řešení regálů firmy OHRA bylo přesvědčující i v detailech: Tak například používá firma z Kerpenu pro své konzolové regály výlučně plnostěnnou, za tepla válcovanou, normovanou, konstrukční ocel – tento materiál si zachová na rozdíl od plechu i v drsném skladovém provozu trvale svoje statické vlastnosti. Při manipulaci se skladovaným zbožím během zaskladňování a vyskladňování může vést náraz do regálových konzolí k poškození zboží, zvláště při manipulaci s dřevěnými trámy s nadměrnou délkou. K ochraně zaskladňovaného zboží a regálů používá proto OHRA samojistící, zavěšená konzolová ramena - tyto se vychýlí při nárazu nahoru a do strany, skladované zboří a regály zůstanou nepoškozené.

Montáž za devět týdnů

OHRA obdržela zakázku na dodávku a montáž regálového systému pro nové distribuční centrum DORAS začátkem prosince 2010. „Systémy konzolových regálů s regálovými řadami dlouhými 75 metrů a s výškou 8 metrů s vodící lištou vyžadují při montáži extrémní přesnost“, popisuje Bernard Lunven, vedoucí odbytu francouzské pobočky OHRA, mimořádnou výzvu pro OHRA montéry. Ti přijeli na staveniště uprostřed března 2011, společně s prvními 23 nákladními vozidly s materiálem. V následujících necelých devíti týdnech zabudovali 750 sloupků konzolových regálů, 8000 konzolových ramen - částečně s mřížovými rošty – jakož i 2 kilometry vodící lišty pro 4-cestné vozíky s přímým propojením k patkám regálových sloupků. Vodící lišty se v místě vjezdu vylévají betonem, aby se tak celkově zesílily a byl zajištěn bezpečnější vjezd vozíků do uliček. V části paletového skladu se použil OHRA 5 Omega systém: je schopný nést zatížení regálového pole do 22,5 t a zatížení regálové police do 4,5 t. Celkem namontovali OHRA montéři 1.500 paletových míst, z nichž vybavili několik jednotlivých pater mřížovými rošty. Zakázka zahrnovala mimoto ještě ocelovou plošinu s plochou 55 m². Již na konci dubna byly práce ukončeny.

„Časový plán byl dodržen“, je spokojená Brigitte Biju-Duval s výkony OHRA. „Od vývoje projektu firmou DORAS, až ke kompletnímu zhotovení zakázky, jsme obdrželi od OHRA díky jejím odborným znalostem tu nejlepší podporu.“ OHRA nakonec prokázala, že se kvalita „Made in Germany“ může v bodě poměru ceny/výkonu prosadit u vysoce kvalitního regálového systému, i přes vyšší materiálovou spotřebu, i proti lehčím systémům konkurence.