Přejít na hlavní obsah

Drevo Trust

Galerie

automatic warehouse timber storage
automatic warehouse timber storage
automatic warehouse timber storage
automatic warehouse timber storage
automatic warehouse timber storage
automatic warehouse, cantilever racking, stacker crane
automatic warehouse, cantilever racking, stacker crane
automatic warehouse, cantilever racking, stacker crane

Zvýšení efektivity díky plně automatizované kompletaci ve skladu desek

Firma Dřevo Trust, jeden z největších dodavatelů výrobků pro výrobu nábytku a interiérového zařízení v České republice, zprovoznila nový sklad určený k uskladnění materiálů dřevěných desek. Jedná se tu přitom o jeden z prvních automatizovaných skladů s deskami v České republice: Naskladnění a vyskladnění, kompletování a přichystání balíků podle objednávek zákazníků probíhá plně automatizovaně. To nejenže zvyšuje efektivitu celého procesu skladování a kompletování, ale umožňuje to též využití plochy na výšku a snižuje poškození zboží. Úplnou novinkou je přitom koncept využívající výhod dvouúrovňové kompletace: Naskladnění a vyskladnění balíků do skladu přebírá zakladač (RGB). Pokud zásilka vyžaduje zkompletování různých jednotlivých desek, vakuový manipulátor příslušné zboží vychystá pro expedici, přičemž může být současně zpracováváno několik zakázek najednou. Zakázky tak vysoce efektivně a na minimálním prostoru koordinují dva samostatné systémy. Sklad realizovala společnost OHRA, lídr na trhu s konzolovými regály, a to v úzké spolupráci s partnerským podnikem, firmou Köttgen, která dodala regálové obslužné přístroje (RGB).

V novém centrálním skladu jsou skladovány hlavně laminované dřevotřískové desky a pracovní desky různých rozměrů a provedení. Celkově nabízí sklad místo pro více než 3 400 balíků o hmotnosti až 2 tuny a rozměru většinou 2 800 x 2 070 mm. Z nich jsou pro zásilku koncovým zákazníkům a na pobočky firmy Dřevo Trust kompletovány zakázky podle konkrétních objednávek.

Realizaci skladu provedla společnost OHRA. Ta coby lídr na trhu s konzolovými regály vyrábí všechny nosné prvky svých regálů z plnostěnných ocelových profilů. Proto také nabízejí vysokou nosnost a obzvlášť štíhlou konstrukci, tudíž ty nejlepší podmínky pro využití plochy na výšku v novém skladu firmy Dřevo Trust vysokém 11 metrů. Pro společnost OHRA mluvila navíc dlouholetá zkušenost s realizacemi plně automatizovaných skladů se dřevem. Specialista na výrobu regálů byl zapojen již při koncipování skladu a úzce přitom spolupracoval s firmou Köttgen, která dodala zakladače. Díky tomu se podařilo vzájemně přesně sladit rozhraní mezi regálovou soustavou a obslužnými zařízeními a zajistit plynulé automatizované procesy. 

Celkem dodala společnost OHRA sedm dvoustranných konzolových regálů a dva jednostranné konzolové regály dlouhé 57 metrů. Osm uliček je obsluhováno dvěma zakladači. Z uliček regálů je obsluhováno dvěma zakladači. Ty uskladňují balíky chaoticky, následně je přepravují k příčnému regálu instalovanému na čelní straně regálových uliček. Přímo k tomuto regálu je připojena ocelová plošina realizovaná rovněž společností OHRA. Na ní je nainstalován automatizovaný vakuový systém, který požadované jednotlivé desky vychystává až pro pět zakázek současně. Zkompletované zakázky jsou následně zakladačem přepraveny na místo předání, odkud jsou nakonec vysokozdvižným vozíkem odebrány k naložení. 

Celou sestavu řídí systém WMS a automatizace řešený firmou Dřevo Trust, objednávky zákazníků tudíž jsou automatizovaně kompletovány ve dvousměnném provozu. V porovnání se skladovacími systémy, které firma Dřevo Trust až doposud používala, nabízí nový sklad podstatně lepší míru využití prostoru a podařilo se výrazně snížit případy poškození zboží. Zlepšila se navíc i kvalita kompletace, když byly minimalizovány chyby při sestavování zakázek zákazníků. Nový sklad zahájil svůj provoz v polovině roku 2019 a od té doby firma Dřevo Trust pověřila společnost OHRA vybudováním dalších skladů. 

O firmě Dřevo Trust:

Hlavní sídlo firmy Dřevo Trust, a. s. založené v roce 2003 se nachází ve Frýdku-Místku v České republice. Firma specializující se na prodej dřeva a dřevěných materiálů nabízí truhlářům, stolařům a také amatérským řemeslníkům více než 20 000 produktů pro výrobu nábytku a interiérového zařízení. K dostání jsou na více než 25 pobočkách nebo též prostřednictvím firemního e-shopu. 

Plně automatizovaný kompletovací sklad